Badanie oct - An Overview

Wiki Article

Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój choroby oczu typu jaskra i chcesz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej. 

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz pacjenci z wysoką krótkowzrocznością również powinny regularnie poddawać się temu badaniu. OCT jest także zalecane w przypadku:

Optyczna koherentna tomografia dna oka to metoda diagnostyczna, która jest znacznie bardziej precyzyjna niż np. inwazyjna angiografia. Warto podkreślić, że urządzenie OCT nie emituje szkodliwego promieniowania.

Badanie OCT trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent siada przed aparaturą i kładzie brodę na specjalnej podpórce. Następnie patrzy na wskazany przez lekarza punkt, nie ruszając się i w miarę możliwości nie mrugając.

Technika ta ogranicza się more info do obrazowania jedynie 1–two mm w głąb pod powierzchnią tkanki biologicznej, ponieważ głębiej światło ulega większemu rozproszeniu i ilość światła odbitego bez rozproszenia jest zbyt mała, by mogła zostać zarejestrowana.

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Interpretacją wyników badania OCT zajmuje się lekarz. Nie zalecamy samodzielnej próby odczytu danych, gdyż jest to dość skomplikowane (potrzeba tu doświadczenia i wiedzy).

W tym miejscu warto wspomnieć, że do uzyskania odpowiednio wysokiej jakości obrazu niezbędny jest zarówno sprawny, wysokiej jakości sprzęt, jak i wiedza lekarza diagnosty.

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Ozimskiej oraz kliniki okulistycznej w Brzegu, gdzie można skorzystać z tego zaawansowanego badania i skonsultować jego wyniki z naszymi specjalistami.

Report this wiki page